Dzisiejsza młodzież, skonfrontowana ze złożonością współczesności, szuka coraz to nowych sposobów na ucieczkę, powrót do czasów, kiedy wydawało się, że wszystko jest prostsze.
Jest to oczywiście złudzenie, ponieważ te złożoności albo zawsze były (dobrze ukryte), albo w inny sposób bulgotały pod powierzchnią przez jakiś czas. Niemniej jednak zarówno płyty winylowe, jak i taśma przeżywają masowe odrodzenie, co zdziałało cuda dla bardziej niezależnych artystów nagrywających, zwłaszcza w następstwie cyfrowego przesyłania strumieniowego.
Płyty winylowe to swoiste artefakty muzyczne nagrane i uchwycone, a następnie wytłoczone do konsumpcji przez każdego, kto zdecyduje się wydać na nie swoje ciężko zarobione pieniądze.
Same dyski są wykonane z polichlorku winylu podgrzanego do punktu, w którym jest wystarczająco plastyczny, aby można było na nim wydrukować wszystko, co jest pożądane. Zwykle płyty winylowe są drukowane z płytą wzorcową, która sama została wydrukowana z nagrania na taśmie wzorcowej lub z innego podobnego nośnika.
Ten nowatorski i nieunikniony materiał – polichlorek winylu – jest w najprościej mówiąc wytwarzany przez połączenie ropy naftowej i chloru, u podstaw tego, czym są winyle. Tak, płyty winylowe, które się zna i kocha, lub z którymi miało się styczność, są dość szkodliwe dla środowiska, wręcz surowe dla niego w bardzo dużym stopniu.
W swojej pierwotnej postaci polichlorek winylu w swoim naturalnym stanie jest mniej więcej całkowicie klarowny. Choć istnieje wiele możliwości kreowania kolorów, to jednak nadal najczęstszym kolorem płyt winylowych od zawsze był i nadal jest czarny. Prawie na pewno będzie to spowodowane względami finansowymi, aby zaoszczędzić pieniądze producentów płyt i tłoczni w całym procesie, ponieważ ten kolor jest prawdopodobnie tańszy niż większość innych alternatyw.
Mimo to istnieją prawie nieskończone możliwości w zakresie kolorowania płyt. W rzeczywistości dość często zdarza się, że reedycje albumów zawierają kolorowe płyty zremasterowane z oryginalnych taśm, dobrane pod kolor zbliżony do okładki albumu. To często stanowi świetne doświadczenie kolekcjonerskie, a nawet może być sposobem na nadużycie fanów i ich portfeli.
Płyta winylowa jest tak niedoskonałym i dziwacznym medium, że podczas masteringu i miksowania utworu trzeba brać wiele dodatkowych czynników.
Po wydrukowaniu, płyta winylowa ląduje na obrotowym talerzu gramofonu, gdzie wchodzi w kontakt z igłą. Ta z kolei poprzez drgania przesyła wszystkie najdrobniejsze szczegóły i wrażliwe dane z małych i cienkich rowków w formie dźwięku przez system stereo i głośniki (lub słuchawki, jeśli ma się takowe).
W jakiś niebywale niezrozumiały dla wielu osób sposób, płyty winylowe są drukowane tak, że poprzez wibracje tworzą atmosferyczny i trudny do uzyskania w inny sposób dźwięk.
Jeśli brzmi to niesamowicie i magicznie, to dlatego, że tak jest. I właśnie to od zawsze stanowiło wspólny mianownik między weekendowymi fanami muzyki, a entuzjastami dźwięku cieszącymi się wszystkimi jego aspektami zarówno w domowym zaciszu jak i klubach.
Wielu entuzjastów płyt winylowych twierdzi, że podczas konwersji analogowo-cyfrowej widoczna jest pewna forma strat, a zatem winyl brzmi znacznie lepiej.
Oczywiście różne komplikacje i zmiany w branży muzycznej na przestrzeni lat stały się zbyt duże i płyty winylowe zostały wyparta przez inne nośniki, jak na przykład płyty CD. Jednak wciąż jesteśmy tutaj, oceniając znaczenie tego medium i ponownie pytając, czym są płyty winylowe?
Płyty winylowe to kawałek historii i niebywale ciekawy przedmiot do kolekcjonowania. Kiedy kupuje się płyty winylowe, dostaje się kawałek sprawdzonej technologii i przede wszystkim artyzmu.
Bez wątpienia płyty winylowe to swojego rodzaju dzieła sztuki. Płyty winylowe zapewniają słuchaczom wysokiej jakości wrażenia, których nie nie jest się w stanie uchwycić i tym bardziej odtworzyć poprzez inne media – w winylach zwyczajnie jest coś co przyciąga.
Na koniec jednak należy zadać tutaj jedno ważne pytanie – jeśli chodzi o jakość dźwięku, to płyty winylowe, czy płyty CD brzmią lepiej? Które wiodą prym? Debata w tej kwestii toczy się od bardzo dawna i wszystko koniec końców rozbija się o indywidualne preferencje. Z technicznego punktu widzenia oczywistym jest, że cyfrowo kodowana jakość dźwięku na płytach CD jest lepsza. Jednak wielu entuzjastów płyt winylowych twierdzi, że podczas konwersji analogowo-cyfrowej widoczna jest pewna forma strat, a zatem płyty winylowe brzmią znacznie lepiej.
Ale faktem jest, że jakość dźwięku tych dwóch płyt muzycznych jest po prostu różna, a decyzja, która jakość dźwięku jest lepsza, jest zadaniem, które lepiej pozostawić osobistym preferencjom, a nie masowej debacie.
Jako sklep muzyczny z przywiązaniem do tradycji i dużym zrozumieniem do tego jak ważną rolę odgrywa muzyka w życiu każdego z nas, doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważna jest jakość i różnorodność wyboru. Dlatego staramy się dostarczać wyłącznie najlepsze płyty winylowe, niezależnie od tego, czy to tradycyjne wydania, czy kolekcjonerskie, czy mowa znanych artystach, czy niszowych muzykach dla eklektycznych słuchaczy.
Dzięki ogromnemu zamiłowaniu i pasji do muzyki, każdemu klientowi bardzo chętnie doradzimy i zaoferujemy to czego szuka, a niezdecydowanym osobom wskażemy kierunek ku poszerzeniu swoich horyzontów i doznań muzycznych.